TV Podhale
facebook
Aktualne ceny paliw
  • 6.71
  • 7.17
  • 7.31
  • 7.37

Adam Worwa (1944-2008)

Adam WorwaPrzedsiębiorca, samorządowiec, członek Kapituły Honorowej Miasta Nowego Targu, społecznik. Urodził się 2 stycznia 1944 w Nowym Targu. W rodzinnym mieście ukończył szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w Zespole Szkół Zawodowych, który ukończył w 1961 roku. Pracę zawodową, jako mechanik samochodowy, podjął w sierpniu 1962 roku w warsztacie przy stacji benzynowej CPN w Nowym Targu. Na początku istnienia tegoż warsztatu pracował jako mechanik, aż do 1974 roku, kiedy to został jego ajentem i kierował nim do 1990 roku. Posiadał uprawnienia mistrza mechaniki samochodowej i uprawnienia pedagogiczne, które pozwalały szkolić młodych adeptów rzemiosła.

W 1990 roku powstała prywatna firma MOTO SERVICE ADAM WORWA, której działalność kontynuowana jest nadal, pod tą samą nazwą, przez rodzinę. W chwili śmierci w skład firmy wchodziły: dwa warsztaty naprawcze, stacja kontroli pojazdów, stacja benzynowa, sklep motoryzacyjny, parking całodobowy, hotel i restauracja "Ruczaj", sklep Delikatesy oraz salon prasowy. W latach 1990-2004 był właścicielem hurtowni "NINA" specjalizującej się w sprzedaży piwa i napojów. Udzielał się w pracy samorządowej i społecznej. W latach 1998-2002 był radnym miejskim z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność, a także członkiem Kapituły Honorowej Miasta Nowego Targu. Zainicjował "Wigilie dla samotnych", które organizował od 1998 roku razem z małżonką w restauracji "Ruczaj". Pomagał finansowo i rzeczowo instytucjom kościelnym, oświatowym i domom dziecka. Przez wiele lat, począwszy od 1987 roku, zabezpieczał transport dla uczestników pielgrzymki na Jasną Górę w Częstochowie. Co rok, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, organizował dla mieszkańców Nowego Targu festyny z występami znanych orkiestr takich jak "Omen Band" z Krakowa czy "Ogórki" z Dużego Cichego. W czasie kiedy był radnym reaktywował konkurs na najpiękniejszy ogród w Nowym Targu. Dziś konkurs ten nosi nazwę imienia Adama Worwy.

Był pomysłodawcą i fundatorem pomnika - Milenium odsłoniętego 3 maja 2000 roku, który znajduje się na placu przed siedzibą firmy. W 2003 roku podjął decyzję o rozpoczęciu budowy Rodzinnego Domu Dziecka. Inicjatywa nie została zrealizowana, ale w pierwszą rocznicę jego śmierci na osiedlu Nowe odbyło się poświęcenie domu - siedziby Fundacji im. Adama Worwy, której zadaniem będzie wybudowanie i prowadzenie Hospicjum dla nieuleczalnie chorych. W spotkaniu udział wzięli m.in. księża: Marian Wanat, Franciszek Rembiesa i Henryk Paśko, Rektor PPWSZ - prof. Stanisław Hodorowicz, Starosta Krzysztof Faber, Przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski, Burmistrz Marek Fryźlewicz oraz jego zastępca Eugeniusz Zajączkowski, Prezes Sądu Rejonowego Marek Rusin i Radni Miejscy: Wanda Szado-Kudasik, Tadeusz Truty. W roku 2008 zwyciężył w Plebiscycie na Osobowość Roku w kategorii "Średni Przedsiębiorca Ziem Górskich 2007" w konkursie organizowanym przez Koalicje Marek Ziem Górskich.

Zmarł 3 lipca 2008 roku. Został pochowany 7 lipca na nowotarskim cmentarzu. Cześć Jego Pamięci!